:: دوره 18، شماره 70 - ( 1-1400 ) ::
جلد 18 شماره 70 صفحات 9-29 برگشت به فهرست نسخه ها
کامل الزیارات نقطه عطفی در مزارنویسی
مهدی مهریزی*1، سید محمدباقر حجتی2، سید محمدعلی ایازی3، مهدیه لواف4
1- استادیار دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات
2- استاد تمام دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات
3- استادیار گروه علوم قرآن و حدیث، دانشکده حقوق، الهیات و علوم سیاسی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
4- دانشجوی دکترای علوم قرآن و حدیث دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات
چکیده:   (157 مشاهده)
   مزارات، دسته ­ای از تألیفات روایی هستند که احادیثی با موضوعات مربوط به زیارت، از جمله آداب و فضیلت و ثواب زیارت قبور پیامبر و خاندانش را در خود جای داده­اند. سابقه نگارش چنین آثار روایی که به شیعیان اختصاص دارد، به قرن دوم باز می­گردد و یکی از نخستین آثار یاد شده در فهارس، «مزار امیرالمؤمنین» از معاویه بن عمار دهنی (م175ق) می­باشد. بعد از وی و تا زمان ابن قولویه نیز چیزی حدود 27 اثر دیگر در کتب فهارس نام برده شده که متأسفانه هیچ کدام به دست ما نرسیده است. کتاب کامل الزیارات تألیف ابوالقاسم جعفر بن محمد بن قولویه قمی (متوفی367 قمری) معروف به «ابن قولویه» قدیمی­ترین اثری است که از گونه نگارشی خود (مزار نویسی) به دست ما رسیده است. این پژوهش به اثرپذیری و اثرگذاری کامل الزیارات نسبت به آثار قبل و بعد از خود اختصاص یافته است تا پاسخگوی این مسئله باشد که کامل الزیارات کتابی اثرگذار و منبع اصلی بسیاری از تألیفاتی بوده است که به روایات مزار پرداخته ­اند.
واژه‌های کلیدی: کامل الزیارات؛ مزارنویسی؛ کتب مزار
متن کامل [PDF 599 kb]   (58 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/4/8 | پذیرش: 1400/1/1 | انتشار: 1400/1/1


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 18، شماره 70 - ( 1-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها